Igazi probléma az interneten, hogy álhírek és tévedések tényként terjednek. Ezt a problémát sokan szerették volna megoldani. A megoldás előtt az a fő akadály, hogy az internet hatalmas, a cenzorok száma pedig kevés. Egy megoldás marad: az automatizálás.
A Michigani Egyetem kísérlete
A Michigani Egyetem RumourLens-nek nevezte el azt a projektjét, mellyel a közösségi médiában terjengő "rémhíreket" akarta kiszűrni. A projekt célja, hogy megfigyeljék egy-egy hírrel kapcsolatban, hogy miután bekerültek az Amerikában oly népszerű közösségi médiumba, a Twitterbe, akkor milyen gyorsan terjednek és javítják-e az emberek őket. A projekt eredményét egy angol nyelvű szakcikkben is megosztották az emberekkel.
Civil szervezet Google pénzen
Egy angliai civil szervezet, a Full Fact, évek óta munkálkodik azon, hogy eltűnjenek az internetről a tárgyi tévedések. Eredményességük miatt a Google úgy döntött, hogy a Full Fact munkáját 50 000 euróval támogatja. De mi ez a munka?
Robochek
Ez az eszköz, a felhasználó szempontjából a következőt fogja tenni. Ha megnyitunk egy cikket, melyet a Robochek megvizsgált és hibásnak talált, akkor az olvasott szöveg oldalán megjelenik majd egy felugró ablak, mely figyelmeztet bennünket a tény hamisságára.
Hogyan állapítja meg a Robochek a hamisságot?
A kérdéses online tartalom (cikk, blogposzt, honlapszöveg stb.) tartalmát összeveti hivatalos adatokat tároló forrásokkal. Az angol interneten található szövegeket - sok más között - összevetik a Nemzeti Statisztikai Hivatal rendszerezett adatbázisával.
Mire jó ez és kinek?
A kezdeményezés azért indult el, hogy segítsenek az újságíróknak, nehogy szamárságokat publikáljanak. Ez szép cél. Remélem, nem fog azzal járni, hogy az igazán merész ötletek mind megbélyegzettek lesznek. Arra gondolok például, hogy Semmelweis Ignác fölfedezésének sorsa nem ismétlődne-e meg sok jövőbeli, hasonlóan zseniális, de más területről származó fölfedezéssel, ha a Robochek készítői nem végeznek tökéletes munkát. Állítólag 2017 végén már láthatjuk, jól dolgoztak-e a Google által megbízott fejlesztők.